Jak nauczyć dziecko zasad – wyprawa do Cyrku

Spędziliśmy dzisiaj prawie 3 godziny w cyrku we dwoje Ja i Szymon 🙂 Było wspaniale, były psy, koty, konie, osły, zebra i wielbłądy a umiejętności gimnastyczne osób występujących zapierały dech w piersiach. W cyrku można było podpisać petycję dotyczącą – udziały zwierząt w takich przedstawieniach ( oczywiście za tym aby występowały), ja nic nie podpisałam, bo jestem rozdarta z jednej strony piękne występy zwierząt a z drugiej strony dramatyczne zdjęcia, okrutnego traktowania zwierząt w takich miejscach.

Ale nie do końca o tym chciałam pisać, nie o wrażeniach z przedstawienia, nie o zapierających dech w piersiach wygibasach parę metrów nad ziemią.

Ale o zasadach – staram się przestrzegać zasad panujących w danych miejscach i gdy usłyszałam w cyrku że nie wolno nagrywać, od razu zrezygnowałam z takiego postępowania, dlaczego – bo skoro ktoś zaznacza że sobie czegoś nie życzy a my jak by nie było byliśmy w gościach – to po prostu się tego nie robi. Mój Szymek zrozumiał od razu i nawet zdjęć telefonem nie chciał robić ( bo pan powiedział że można tylko aparatem) Jednak robienie zdjęć było dozwolone i skorzystaliśmy z tego z uśmiechem (zawsze to łatwiej opowiedzieć jak się pokarze takiego wielbłąda). Jednak nie wszyscy przestrzegają zasad, wiele osób dorosłych i dzieci nagrywały na telefonach przedstawienie. Jeszcze rozumiem, że może ktoś nie rozgarnięty w totalnym amoku nie zwróci dziecku uwagi.  Ale helooł … dorosły facet który filmował z połową mojej twarzy zawsze gdy chciałam powiedzieć do Szymka – że coś jest super albo popatrzyć na jego reakcję na niektóre niesamowite wyczyny. Po prostu tego nie rozumiem, może wy mi wytłumaczycie ? Jak to właściwie jest – czy uczycie swoje dzieci że trzeba przestrzegać zasad a sami je naginacie do swoich potrzeb? Na kursach mówiono nam że zasady są dla wszystkich – i jak dozwolone jest dziecku zjeść kostkę czekolady na tydzień – to tobie też wolno zjeść tylko jedną. Zgadzam się z tym w stu procentach, bo to nie są małe roboty i skoro zasady są dla dobra ogółu i pomagają we wspólnym życiu, to powinno się ich przestrzegać. W tym wypadku chodzi również o szacunek do drugiego człowieka, myślę że śmiało można powiedzieć, że u niektórych dorosłych go brak. A dzieci czerpią z nas przykład i to my pokazujemy im jak powinno się żyć w społeczeństwie.

Zanim jeszcze trafiliśmy do cyrku, była na odwiedzinach ciocia Szymona, która opowiedziała mi mrożącą krew w moich żyłach historie o telefonie którym się bawił Szymon. Aż mi krew stanęła w krwiobiegu … z wrażenia. A więc, owy telefon został znaleziony na drodze, o tak sobie leżał a oni podnieśli – wyrzucili kartę sim, jak powiedziała ” nawet nie dzwoniłam, bo stwierdziłam że babcia będzie miała”,  z wrażenia poszłam do WC, i idąc usłyszałam jak obiecuje Szymonowi że może on dostanie ten telefon !!

Ale ja nie chce u  mnie w domu kradzionego telefonu! Dlaczego piszę kradzionego – no bo jak inaczej to nazwać? To nie jest 2zł znalezione na drodze, to telefon który jest wart nawet ok 200zł … stwierdzenie że na pewno był jakiegoś dziecka, wcale mnie nie uspokoiło.. bo jakiś dzieciak zgubił, może nie dostanie nowego przez dwa lata… może płakał za nim przez tydzień . Nie umiem upominać ludzi i leczyć ich z ułomności… ale wiem że Szymon nie widzi jeszcze nic złego w tym co zrobiła ciocia … wiec jutro czeka mnie rozmowa na temat przywłaszczania nie swoich rzeczy, bez choćby najmniejszej próby odnalezienia właściciela. Będzie to dla mnie o wiele trudniejsze ze względu że tyczy się to jego cioci, która była jego opiekunem przez 2 lata. Mam tylko nadzieję że zrozumie o co mi chodzi i myślę że jak powie cioci … że zrobiła źle, będę z niego dumna. Ale ta rozmowa dopiero przed nami, trzymajcie kciuki za poczucie sprawiedliwości Szymona, bo wychowanie dzieci wcale nie jest proste, a najtrudniejsza jest walka ze swoimi małymi grzechami, bo jeżeli chcemy wychować dobrego, wrażliwego człowieka – powinniśmy zacząć wszystko co złe eliminować ze swojego zachowania … a wtedy … wtedy będzie nam szło dużo łatwiej.

clown-1332782_1920

2 thoughts on “Jak nauczyć dziecko zasad – wyprawa do Cyrku

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s